Septembri silmapaistvad uuesalukad on Triin Mustjõgi ja Liane Raave

Silmapaistva uuesaluka tiitel tunnustab aktiivseid külaelanikke, kes panustavad Uuesalu külaelu edendamisse.

Septembris tunnustame kahte silmapaistvat uuesalukat, kes on südameasjaks võtnud Uuesalu õuekohvikute vedamise: Triin Mustjõgi ja Liane Raave. Vestlesime Triinu ja Lianega ning uurisime, miks neile just Uuesalus kõige rohkem meeldib elada.

Milline on teie ajalugu Uuesaluga ja kaua olete siin elanud?

Triin: “Ajalugu algas sellega, et kõigepealt kolis siia minu ema Anne oma perega. Meil oli tol hetkel plaanis oma perega Sakku kolida ja sinna maja ehitada. Elu tahtis teistmoodi ja nii Toomas Metsaots ühel hetkel meile Hirve tee uutest ridaelamupoksidest rääkiski. Kohe kui me seal vundamendil seisime ja järve poole vaatasime, oli see meie jaoks meie tulevase kodu koht. Meie esimese päris oma kodu. Saime arendajaga kokkuleppele, et saame oma kodu materjalid, toonid ja muud lahendused kõik ise valida ja teha. Kuna olen suur sisekujunduse fänn, siis oli see minu jaoks väga oluline. Nii valmiski meie unistuste kodu! Uuesallu kolisime me 2016.aastal. Siiani oleme külast vaimustuses ja naudime siinset Bullerby küla vibe. Samuti on suur rõõm südames, sest oleme siitleidnud endale eluks parimaid sõpru.”

Liane: “Esmakordselt sattusime elukaaslasega Uuesallu 2010. aastal juhuslikult läbisõidul naaberkülla. Meid tabas Uuesalust möödudes äratundmisrõõm, sest oleme mõlemad männilinnas Elva kasvanud. Tõdesime, et Uuesalus võiks isegi elada. Tol korral jäi nii kuni elu meid 2015. aastal, mil Janari ettevõte Uuesalu Kodu arendusmaa ostis, taas Uuesallu tõi. Oli ilmselge, et aastatetagune mõte tuleb teoks teha ja ka enda kodu just Uuesallu rajada.”  

Sinu kõige lemmikum koht Uuesalus?

Liane: “Saarma tee tagune roheala – hunnitud päikeseloojangud, sookurgede huiked, metsa veerelt ligi hiiliv udu, heinategu, uljad kitsed, rebasepojad. jänesed – seda idülli juba naljalt mujalt ei leia.”

Triin:Vaade meie Liiva järvele ja Hirve tee lõpus olev kruusatee, mis väikese ojaga piirneb. Seal meeldib mulle väga jalutamas käia. Eriti varahommikul. Meenubki üks varahommikune seik, kus jalutasin seal kella kuue-seitsme vahel ja ühel hetkel tundsin väga tugevat metslooma lõhna. Hirm puges korralikult naha vahele. Kiirendasin sammu ja nägin eemal looma väljaheidete hunnikuid. National Geographicust olin õppinud, et kui tunned metslooma lõhna ja näed väljaheiteid, siis on hea viis aru saada, kas loom on juba eemal või lähedal – katsu väljaheidet. Kõigepealt naersin läbi hirmu ja järgmisel hetkel astusin hirmule vastu. Katsuda ma seda hunnikut päris ei tahtnud, aga panin käe piisavale kaugusele, et tunda, kas “sõbrad” on lähedal või kaugel. Kohe kui olin aru saanud, et metsloom võib olla päris lähedal, kiirendasin sammu ja lootsin vaid seda, et ma loodusele vähemalt seekord jalgu ei jääks. Hiljem kodus internetist uurides selgus, et tegemist oli metsseaga. Ehk, ma tegelikult jumaldan seda, et meil on loodus nii lähedal ja hea teinekord mõista, kui väikesed meie tegelikult siin maailmas oleme. Ning kui palju on looduselt õppida ja kui oluline on seda austada. Hirve tee haljasalal kepslevad tihti jänesed ringi. Orvad mängivad koos lastega mänguväljakutel ja kitsed tervitavad põldudel hommikust rahvast, kes kooli ja tööle lähevad. Uuesalu kodu lause “Maaelu idüll kesklinna lähedal” on kindlasti meie küla väga hästi iseloomustav.” 

Mis ajendas teid juba 4. aastat hoovikohvikuid vedama?

Liane: “Ajendeid on mitmeid – alustades sellest, et mulle meeldib üritusi korraldada ja lõpetades sellega, et minu ja Triinu vaheline sünergia on lihtsalt suurepärane. Ajendina ei saa jätta mainimata ka positiivset tagasisidet, mis üritust aastast aastasse saadab ja tunnustust, mis meile osaks on saanud.”

“Rõõm tegemisest ja Uuesalu õuekohvikute päevast. Eks see vist omamoodi väike kirg ka juba ole. Meil Lianega on nii super tiim. Kõik sujub meil ilma igasuguste probleemideta ja võiksime öelda, et nüüd kui oleme Uuesalu õuekohvikuid päris mitu aastat teinud on iga aastaga korraldus meie jaoks kergemaks läinud. Mõlemal on oma kindlad ülesanded mida teha ja kõik sujub.
Õuekohvikute tegemine on kindlasti meie külaelanike jaoks oluline. See on hea võimalus tutvuda naabritega ja samuti ka ümberkaudsete külade inimestega. Ma ei ole veel üheski kohvikus näinud rahulolematuid kliente ja mossis nägusid. Meeldib tegijatele ja meeldib külalistele. Ilm on meil ka iga aasta nagu tellitud olnud. Mis nii viga seda üli toredat päeva maksimaalselt nautida. Uueks aastaks ootame kindlasti veel suuremat hulka õuekohvikuid. Küla ju aina kasvab. Kasvada võiks ka kohvikute arv,” muheleb Triin.

Milline kohvik teile endale esimesena meelde tuleb, kui Uuesalu hoovikohvikutele mõtlete?

Triin: “Olen iga aasta ka ise alati üht kohvikut korraldanud. Eks siis ikka enda omad kõigepealt. 🙂 Aga legendaarne iga-aastane esimene registreerija on mu kallite naabrinaiste Marilisi, Beriti ja Margoti “Naised köögis” kohvik. Loodan, et nad ikka jaksavad veel aastaid seda pidada. Olen igal aastal sealt ka ise läbi astunud ja end nende poolt tehtud üli maitsvate kookidega premeerinud. Tervitan siikohal kõiki, kes on õuekohvikuid korraldanud ja ka neid, kes mõtlevad seda tulevikus teha!”

Liane: “Eks ikka enda kohvik (täpsemalt õuekino), mida esimesel aastal, kui Katre ja Maris õuekohvikute traditsioonile alguse panid, perega pidasime. Aastate lõikes on mulle kõige enam meeldinud need aastad, kus kõik söögikorrad on olnud õuekohvikutega kaetud – pannkoogid ja hommikukohv ühes, kerge vahepala teises-kolmandas, toekam lõuna neljandas, kerge amps viiendas-kuuendas kohvikus ning päeva lõpetuseks õhtusöök koos meelelahutusega järgmistes kohvikutes.”

 

Mis on need kolm asja, mis iseloomustavad Uuesalu teie meelest kõige paremini?  

Liane: “Uuesalu slogan “Omad on üle õue” ja Uuesalu Kodu slogan “Maaelu idüll kesklinna lähedal” iseloomustavad Uuesalu väga täpselt.

Triin:Puud. Meil on puud külas ja piisavalt rohelust, et naaber ei oleks naabris kinni. Kui me kodu otsisime siis oli minu kaasa Matsi suur soov pühapäeva hommikul kohvitassiga terrassile astuda ja männikohinat kuulda. Tema soov sai täidetud. Meil on hoovis kolm noort mändi.

Sõbrad. Meie küla on küll suureks kasvanud, aga mul on siiralt nii hea meel, et me oleme endale siit parimad sõbrad leinud. Omad on üle õue ei ole niisama ütlus. Uuesalus peab see päriselt ka paika. Meenutan eelmise aasta Covidi aega. Viisime naabri perele ja mu ema perele pea iga päev midagi süüa terrassile ja suhtlesime läbi terrassiklaasi. See kõik oli omamoodi armas ja see ühtehoidmise tunne on kasvanud aina suuremaks. Naaber hoiab naabrit. Meie tänavatel ei tunneta ma mõtteviisi “Naabrist parem”. Kindlasti mitte. Me hoiame üksteist. 

Lastele parim koht, kus kasvada. Uuesalu on Rae valla küladest esimesel kohal laste sündide poolest. See on päris uhke tiitel, kas pole. Olen siiakolimisest saadik arvanud, et Uuesalu ongi lastele parim koht kasvamiseks. Mänguväljakud, kergliiklusteed, valgustus tänavatel, rohealad jne. Sõbrad üle õue. Laste kilkeid ja mängulusti on kõikjal kuulda ja näha. Elagu lapsepõlv!
Siinkohal tahaksin muidugi koputada ka kõikide külaelanike südametunnistusele, kes meie küla vahel gaasipedaali armastavad vajutada. Lubatud kiirus meie küla tänavatel on siiski 30km/h. Mitte 50 või 70km/h. Mõelge lastele, kes liiklust veel ei tunne ja siis mõelge uuesti, kas on okei gaasi vajutada, et viis minutit kiiremini Raudalu Konsumisse piima järele jõuda.”

Fotod ja video: Marko Koks
Tekst: Katre Kärner

Auhinnatud Uuesalu

26. novembril anti üle Harjumaa Aasta Tegija 2021 tiitlid. MTÜ Uuesalu Külaselts sai Harjumaa parimaks Siseturvalisusesse panustavaks organisatsiooniks 2021. aastal. Meid esitas nominendiks Rae vald ning olime ainus Rae valla esindaja, kes Harjumaalt auhinna koju tõi. See on ülisuur tunnustus ning väga võimas saavutus olla terve Harjumaa aasta parim!

27. novembril tähistas Rae vald oma 155. sünnipäeva. Pidustustest saime kõik osa sügisel, kui tegime Uuesalus ühes Rae valla aastapäeva tähistamisega Külavanemate pingi avamise. Külaelanikud said nautida Mick Pedaja poolt pakutud mõnusat muusikalist vahepala ning pista hamba alla väikese magusa kringlitüki. Pidulikku sündmust said kohapeal nautida vähesed, kuid kõikidel Rae valla elanikel oli võimalus üritusest osa saada veebiülekande teel.

Aga Uuesalul on Rae valla 155. sünnipäeva puhul kohe eriti põhjust uhkust tunda. Meie külas on väga vinged inimesed, kes on hoole ja armastusega pühendanud end oma kodukoha jaoks. Nii tuli meie külla lausa 4(!) Rae valla Kauni Kodu konkursi auhinda: perekond Bianco ja perekond Hampartsoumian said mõlemad eriauhinna omanäolise dekoratiivelemendi loomise eest, perekond Sepa sai individuaalelamute I koha ning Uuesalu Külaselts parima puhkeala loomise eest. Lisaks tänati valla poolt Veronika Isbergi senise panuse eest valla turvalisuse arendamise osas.

Uuesalu lastelaat

28.augustil toimus Uuesalu küla traditsiooniline lastelaat. Sel aastal toimus üritus tavapärasest suuremalt. Teemaks oli teadus ning kohale oli kutsutud ka teadusteater Kvark.

Küla lapsed olid ette valmistanud teadusalased laadaletid ning noori kaasati ka teadusetendusel. Ka küla maskott Vimpka tuli kohale teadust uurima.

Projekti sai võimalikuks tänu Rae valla eelarve mittetulundustegevuse toetusega.

(foto: Uuesalu Külaseltsi Facebook’i leht)

Uuesalu sai varjualuse

Projekti on rahastatud kohaliku omaalgatuse programmist. Küla korrastamise talgutel sai varjualune kena värvkatte ning juba on seal toimunud ka esimesed UKS koosolekud.

(foto: Uuesalu Külaseltsi Facebook’i leht)

Uuesalu Lastelaat 2020

Video – Marko Koks


Elu valvekaamerate silme all

(Veronika Isberg 11.08.2020)

11. augustil toimub MTÜ Uuesalu külaseltsi eestvedamisel Uuesalu külas ümarlaud, kus arutletakse, kuidas avalike valvekaamerate ja isikliku vara kaitseks paigaldatud valvekaamerate kasutamine on seadusjärgselt korrektne ning mida igaüks saab teha, et oma õigusi tagada. Peamine küsimus on, kas elu valvekaamerate all on võimalik? Valvekaamerate kasutamise nõudeid avalikes kohtades ja koduhoovides selgitavad Põhja prefektuuri ja Andmekaitse Inspektsiooni esindajad.

Harjumaal Rae vallas Uuesalu külas (Põdra tee 17) 11. augustil algusega kell 18.00 algaval ümarlaual esinevad ja vastavad küsimustele Põhja prefektuuri Ida-Harju politseijaoskonna juht Roger Kumm, piirkonnapolitseinik Rainer Väli ja Andmekaitse Inspektsiooni vaneminspektor Liisa Ojangu. Ümarlauda juhivad MTÜ Eesti Naabrivalve tegevjuht Marek Väljari ja Uuesalu naabrivalve sektori vanem Veronika Isberg.

Valvekaamerate paigaldamise vajalikkuse teema kerkis esile mõnda aega tagasi, kui muidu turvalises elukeskkonnas ja Rae valla ühes kiiremini arenevas külas Uuesalus leidis aset vargus. Selliseid juhtumeid on olnud ka ümberkaudsetes külades aeg-ajalt ning tagamaks elanike suuremat turvatunnet, tekkis soov paigaldada külla avalikud valvekaamerad. Lihtne teema osutus oluliselt keerulisemaks, kui esmapilgul tundus. Lisaks kaamerate soetamis- ja ülalpidamiskulude vahendite leidmiseks tõusetus küsimus ka avalikku ruumi valvavate kaamerate videopildi jälgimise õiguspärasuse kohta. “Otsustasime pöörduda nõu saamiseks politsei ja Andmekaitse Inspektsiooni poole, et mõista, kas ja kuidas võime üldse kaameraid avaliku ruumi jälgimiseks paigaldada ning väga rõõmustav oli tõdeda, kui koostööaldis on Andmekaitse Inspektsioon teadmisi jagama ning politseiga oleme saanud kokkuleppele kaamerapildi edastamise osas, mis aitab oluliselt kaasa kogukonna turvatunde tõstmisele,” rõõmustab Uuesalu naabrivalve sektori vanem Veronika Isberg. Ja lisab: „Ümarlaud ise on aga kui murdepunkt. Saame osalejatelt teada kogukonna meelsuse, kas jätame nüüd kõik valvekaamerate hoolde ja millised on hirmud või tahame jätkuvalt ise ka turvalisuse hoidmiseks midagi ära teha.”

Uuesalu küla külavanem Palmi Lindjärv täiendab: “Mõned aastad tagasi oli esimene suurem intsident meie külas, kui pahalased omistasid neile mittekuuluva vara. Sellest sai alguse mõte katta küla peamised sissepääsuteed kaameravalvega. Mul on hea meel, et nüüdsest saame pakkuda suurenenud turvatunnet Uuesalu valvekaamerate abil nii oma küla kui ka naaberkülade elanikele, sest küla kogukond pole üksnes kinnine ala, vaid ühiselt toimetades saame tõsta nii ka teiste Rae valla piirkondade turvalisust. Ümarlaual saame avalike ja isiklike valvekaamerate osas asjatundlikku nõu ja juhiseid. Ümarlaua vastu on huvi tundnud ka valla teiste kogukondade eestvedajad. Meie küla moto on „Omad on üle õue” ja usume, et meie küla avaliku ruumi kaamerad aitavad oluliselt kaasa ka naaberasumite turvalisusele, nii et omad on ka üle õue teispool meie küla piire.”

Ümarlaud toimub projekti “Uuesalu turvakaamerate paigaldus” raames. Osa võtma on oodatud Uuesalu küla elanikud ja teised huvilised eelregistreerimisega uuesalu@naabrivalve.ee. Ümarlaua sündmus Uuesalu naabrivalve Facebook lehel . Projekti elluviija on MTÜ Uuesalu Külaselts, koostööpartnerid on MTÜ Eesti Naabrivalve, IBE Estonia OÜ, Põhja prefektuur, Rae Vallavalitsus. Projekti rahastatakse kogukondliku turvalisuse maakondlikust toetusvoorust. MTÜ Uuesalu Külaselts tegutseb aastast 2010. aastast. Samal aastal liitus külaselts ka naabrivalve liikumisega. Uuesalu naabrivalve sektor on liikmete arvult üks Eesti suurimaid ja tegutseb Uuesalu küla piirides.


Uuesalu Teataja nr 3/2020

(Berit Cavegn 17.06.2020)

Uuesalu Külaseltsil (UKS) on esimene ümmargune juubel. Selle tähistamiseks ning asjade ülevaatamiseks tuli ka Vimpka tänavatele jalutama.

Loomisest saati on UKS seisnud hea selle eest, et külaelanikes oleks Uuesalus hea ja turvaline elada. Ühtne kogukond on koos nautinud juba mitmeid traditsioonideks saanud üritusi. Näiteks korraldatakse igal aastal lastele nõidade õhtu, lastelaat ja jõulupidu. Külaelanikud saavad omaenda turvalisuse küsimustes kaasa rääkida. Nii on elanike algatusel pandud Uuesalu järve ja tiigi juurde päästerõngad ning juba on üleval ka esimesed kaamerad Põdra teel.

Uuesalu kasvab jõudsalt, esimestele paaris- ja ridaelamutele on lisandunud hulgaliselt kaasaegseid eramuid. Elanikkond on suurenenud jõudsalt, kuid endiselt on säilinud kogukonnatunne. Uued elanikud haaratakse külaellu ning tänaval kuuleb endiselt teretamist ning häid soove.

Kas Teie teate, kes on Vimpka, kuidas ta Uuesallu elama sattus ja kuidas ta meie külas korda hoiab? Seda kõike ja palju muud saab teada meie värskest ajalehest Uuesalu Teataja nr 3/2020.


Uuesalu Teataja nr 2/2010

(Berit Cavegn 15.06.2020)

Täpselt 10 aastat tagasi, 17.06.2010 toimus MTÜ Uuesalu Külaselts (UKS) asutamiskoosolek. Ka siis kütsid kirgi arengukava kinnitamine, spordi- ja lastega seotud teemad ning turvalisus. Lähemalt loe Uuesalu Teatajast nr 2/2010.


Uuesalu Teataja nr 1/2009

(Berit Cavegn 15.06.2020)

Uuesalu küla esimene ajaleht Uuesalu Teataja nr 1/2009, millest leiab nupukesi ka praegusel ajahetkel aktuaalsete teemade kohta. Aastal 2009 oli sarnaselt tänasele puudus lasteaiakohtadest. Ja Toomas niidab ikka sama hoolsasti muru, et meil kõigil oleks ilus Uuesalus elada.


„Minust saab päästja!”

Veronika Isberg, 28.06.2019
27. juuni õhtul seisis Uuesalu külarahvas veekogu ääres, keegi seekord ei ujunud. Veeohutusest oli meile rääkima tulnud MTÜ Selts „Eesti Vetelpääste” juhatuse liige ja
instruktor, Lilleküla päästekomando rühmapealik Gert Teder. Kui sissejuhatus oli kõigile, siis mõne aja pärast kogunesid lapsed järjekorda päästerõngast viskama ja tõsisemad jutud jätkusid lastevanematega.
Lapsed olid päästerõnga viskamisest vaimustuses. Siin ei olnud tähtis viskekaugus, vaid päästerõnga hoidmise ja viskamise tunnetus ning ahhaa-elamus, et nii see käibki. Umbes 10-aastane poiss oli täiesti veendunud, et temast saab päästja ja kinnitas seda kuuldavalt mitmel korral.
Gert Tederile küsimusi jagus, ka ujumisoskuse mõiste ise sai nii mõnegi jaoks uue tähenduse. Just veekogu ääres elav naaber tõstatas aga olulise teema, mida kõigil lastevanematel tasuks kodus lastele edasi rääkida. Nimelt vees mängides tuleb vältida põhjuseta appi hüüdmist. Me ju kõik teame seda lugu, kus lõpuks keegi enam ei usu, et
kui hunt ka tegelikult tuleb …
Kui üks naine veel eraldi tänas kasuliku info eest, et enamus asju ei ole ta kuulnudki, siis Gert Teder andis talle kindlust sõnadega, et see teadmine on teil enda sees olemas, aga unustatud. Päästerõnga kasutamise julguse said kõik, kes olid seekord veekogu äärde tulnud.
Aitäh sulle, Gert, küla sai turvalisemaks!

Hoiame Uuesalu külas turvalisust värske energiaga

Veronika Isberg, 30.05.2019
Külakoosolekul valitud Uuesalu tänavate vanemad ja Kitse-Kopra naabrivalve sektori vanem arutasid 28. mail erinevaid naabrivalve teemasid. Külas on juba üle saja pere liitunud naabrivalve sektoriga ning majad kerkivad, elanikke kolib juurde. Meie soov on tegutseda kui üks kogukond, kus üksteist tuntakse ja kus on jätkuvalt turvaline elada. Kas selleks tuleks koputada ukselt uksele ja piisab vahetatud kontaktidest või pigem kohtuda ühistes tegevustes, mis meid seob ja mis annaks uusi oskusi või tuletaks meelde õpitut? Naabrivalvega liitumine peaks olema sisemine vajadus, mis võiks tekkida enne, kui midagi juhtub. Teadmist ja oskust ennetavalt märgata pakub näiteks MTÜ Eesti Naabrivalve koolituskava. Kirja said mitmed head mõtted, mille teostamiseks asutakse maad kuulama, koolitusi küsima.
Fotol Kitse-Kopra naabrivalve sektori eestvedajad, vasakult paremale esireas sektori vanem Veronika Isberg, Kadi Villers, Karin Lassmann, Toomas Metsaots, tagareas Ott Talvik, Aivo Vikat, Aare Volt. Foto Koit Isberg.