Jaanuari silmapaistev uuesalukas on Virge Maton

Läbi aastate on Uuesalus tehtud suures mahus uuendusi ja arendusi tänu erinevatele projektidele. Nende projektide taga on meie küla elanik Virge, kes hoolikalt kogu ikfo kokku kogub ja projektitaotluseks vormib. Küsisime Virgelt traditsioonilised viis küsimust. 
 
Milline on sinu ajalugu Uuesaluga?
Uuesalu leidsime aastal 2012, kui olime otsimas endale Eestis pesa, kus Inglismaalt siin käies peatuda. Üsna kiiresti saime aga aru, et tegelikult oleks hoopis tore perega siin elada ja otsustasimegi Inglismaalt Eestisse kolida. Kuigi külas olid siis vaid Kitse ja Kopra tänavad, paelus meid sõbralik kogukond ja looduslähedane keskkond. Sellest ajast on siin eluolu järjest paremaks läinud 🙂 
 
Millal hakkasid küla abistama projektikirjutamisega?
Projektikirjutamisega olen tegelenud mitukümmend aastat, aga Uuesalus oli esimene projekt aastal 2020, milleks oli kaameravalve projekt. Külas on väga palju ägedaid ideid ja ei tahaks, et need jääksid teostamata ainult selle pärast, et raha pole. Mul on väga hea meel, et olen saanud olla osa ja anda väikse panuse meie küla arengusse. 
 
Milline projekt sulle endale kõige rohkem meeldinud on?
Üldiselt ma kirjutangi ainult neid projekte, mis mulle endale ka meeldivad ja millesse ma usun. Kõige rohkem teevad head meelt need projektid, mis inimestele ka päriselt korda lähevad ja naeru näole toovad. Selles osas on Uuesalus kõige rohkem naerusuid ühekorraga näha olnud külasimmanil ja lastelaadal, aga pikemas perioodis kindlasti teevad inimestele rõõmu ka teised projektid. 
 
Nimeta kolm asja, mis iseloomustavad Uuesalu sinu jaoks kõige paremini?
Sõbralik (lasterikas) kogukond, (veel) looduslähedane keskkond ja inspireerivad naabrid 🙂  
 
Milline on sinu kõige lemmikum koht Uuesalus?
Kõige lemmikum koht on ikka oma kodu 🙂 Aga selle kõrval muud lemmikud on aastatega veidi muutunud – kui lapsed olid väiksemad, siis veetsime lõputuid tunde mänguväljakutel, kelgumäel jms. Nüüd, kui lapsed juba suuremad, meeldivad mulle endale väga kodukandi mitmekesised rajad, kus saab jalutada nii metsas kui mööda kergliiklusteid; nii üksi, sõprade, pere või koeraga; kus muremõtted lahtuvad ja tekivad uued värsked ideed. Mulle meeldib palju õues olla ja siin on kõik mulle oluline mugavalt käe-jala juures. 
 
Aitäh Virgele panustamast ja soovime lennukaid projektiideid ka edaspidiseks. 
 
Tulevaste silmapaistvate uuesalukate kohta jagage vihjeid: katre@uuesalukyla.ee

Uuesalu uisuväli

Meie külaelanikud Marek Sorokin ja Toomas Metsaots on taaskord ette võtnud liuvälja loomise ja ilm soosib seda mõnusalt. Kõik huvilised jääle oodatud!
 

Detsembri silmapaistev uuesalukas on Martin Lindjärv

Detsembri alguses ilmuvad Uuesalu vahele punased päkapikumütsid ja külaelanikud hakkasid uurima, kes neid paika sätib. Sel puhul tunnustamegi Martin Lindjärve, kes on juba aastaid igal talvel punased mütisd paika pannud ja lume sulades need ka kokku korjanud. 

Milline on sinu ajalugu Uuesaluga/kaua oled siin elanud?

Otsisime pikalt omale mõnusat elukohta ning kui Uuesalu avastasime siis tundsime kohe – siin on meie kodu. Uuesallu kolisime juunis 2013.

Kuidas tekkis mõte panna hüdrantide otsa päkapikumütsid?

Kuna seda on juba aastaid tehtud, siis ei ole kahjuks enam see päris algne idee täpselt meeles, kuid aastast aastasse on paigaldusviis ning ka kogus igaljuhul muutunud. Kui algselt oli mütse alla kümne, siis tänaseks on neid ligikaudu 25. Paigaldatud on neid üksi, koos koeraga ning ka suurema seltskonnaga. Küll aga viimasel aastal tuli küla suurust arvestades appi võtta motoriseeritud töövahend – auto.

Kaua mütside paneku tiir aega võtab?

Arvan, et esimene tiir võttis aega umbes tunni. Viimane kord jala käies, tuli tiir teha juba teha kahes osas, nii aja kui ka mütside koguse pärast. Viimane aasta sai paigaldus tehtud juba autoga ning siis ma arvan, et kulus pisut alla tunni.

Mis on need kolm asja, mis iseloomustavad Uuesalu sinu jaoks kõige paremini?

Uuesalu iseloomustab peamiselt rahu ja vaikus. Seejärel sõbralikkus ning viimasena asukoht – looduses, samas Tallinnale nii lähedal.

Milline on sinu kõige lemmikum koht Uuesalus?

Parim koht Uuesalus on oma kodu! Kui aga küla vaates võtta, siis on lemmikuks kergliiklusteed. Neid on mõõdetud koeraga, üksi, seltskondadega ning ka lapsevankriga – ja ikkagi on need jätkuvalt lemmikud 🙂

Mõnusaid jalutamistiireMartinile ka edaspidiseks. Nii päkapikumütisdega kui ka ilma!

Tulevaste silmapaistvate uuesalukate kohta jagage vihjeid: katre@uuesalukyla.ee


Novembri silmapaistev uuesalukas on Edlin Lisbeth Laur

Novembri silmapaistvaks uuesalukaks on Raev valla poolt parimaks noorsportlaseks pärjatud kergejõustiklane Edlin Lisbeth Laur, kes treenib Audentese Spordiklubis ja kuulub Eesti noorte koondisesse. Edlini esimesed trennid said alguse jooksmisest Viljandi maantee bussipeatusesse. Praeguseks on Edlin saanud stipendiumi ja õpib ning treenib Ameerikas The University of Texas, San Antonios.
 
Milline on sinu ajalugu Uuesaluga, kaua oled siin elanud?
Uuesallu kolisin ma teises klassis, ehk siis nüüdseks olen siin elanud juba 12 aastat.
 
Millal alustasid spordi tegemisega?
Spordi tegemisega alustasin lasteaias ja mõne aastaga proovisin iluvõimlemist, ujumist, tennist, akrobaatikat ja isegi golfi. Kergejõustikuga tutvusin Audentese erakooli spordiklassis, kui see tunniplaanis oli. Eraldi trennis hakkasin käima 9-aastaselt.
 
Mis sind motiveerib ja inspireerib kõrgtasemel spordiga tegelema?
Kõrgtasemel spordi tegemist motiveerib mind tegema eneseületus. Alguses oli rohkem lõbu pärast, aga mingil hetkel tulid suuremad võistlused ja nendele minekuks peab olema üks parimatest. Ja kui sellisele tasemele jõuda, siis tulevad ka omad boonused, minu jaoks oligi see näiteks täisstipendiumil USA-sse ülikooli saamine.
 
Kolm asja Uuesalus, millest USA-s olles kõige enam puudust tunned?
Esiteks kindlasti kodu ja pere. Teiseks see rahulikkus. USA-s on kõik väga lärmakas ja sellist keskkonda nagu Uueslaus, on raske leida. Kolmandaks oleks turvalisus. Ma mäletan, et väiksena käisin kogu aeg ise Uuesalu peal mängimas ja praegu näen teisi lapsi sama tegemas. Sellist asja Ameerikas pole. Lapsi omapead kuskile ei lasta ja isegi mina ei tohiks üksi jalutada, sest see on liiga ohtlik. Igapäevaselt tulevad telefoni Amber Alertid (teavitused politsei poolt) kadunud ja röövitud lastest. Minu uued sõbrad, kes on seal kohalikud, olid väga üllatunud, kui rääkisin, et võisin ise küla peal uitada ja sõpradega ratastega Konsumisse sõita.
 
Sinu kõige lemmikum koht Uuesalus?
Kõige erksamalt on arvatavasti meeles uuema mänguväljaku tee otsas olev kuusik, kuhu sai kunagi sõpradega onn tehtud. Või siis see vanem mägi, kus ma kelgutamas käisin ja rattaga alla sõitsin.
 
Soovime Edlin Lisbethile palju edu nii spordis kui õpingutes Ameerikas! 
 
Tulevaste silmapaistvate uuesalukate kohta jagage vihjeid: katre@uuesalukyla.ee

Oktoobri silmapaistev uuesalukas on Mirko Münt

Mirko jäi oma naabritele silma sellega, et korjas kokku prügi, mis oli külavahele laiali sattunud. Selliseid noori eeskujusid on lausa lust silmapaistvaks uuesalukaks nimetada. 

Milline on sinu ajalugu Uuesaluga, kaua oled siin elanud?
Kolisin Uuesallu oma perega siis kui olin 6. aastane, seega olen siin üle 5 aasta elanud.

Mis ajendas sind igapäevaselt meie külas vedelevat prügi korjama?
Mul oli suvel veidi igav ja tahtsin midagi teha. Tean, et prügi on kahjulik loodusele ja loomadele ning tahtsin midagi head oma ajaga teha. Prügi korjamine oli lihtne ja sain ringi liikuda. Huvitav oli kraavides turnimine, erinevate asjade leidmine ja näha mida inimesed on ära visanud.

Nimeta kolm asja, mis iseloomustavad Uuesalu sinu jaoks kõige paremini?
Vaikus, värske õhk ja palju loodust.

Mis on sinu kõige lemmikum koht Uuesalus?
Minu kõige lemmikumad kohad on Uuesalu ujumiskoht ja mõlemad mäed. Mäest saab suvel rattaga alla sõita ja talvel kelgutada.

Millisena võiks Uuesalu välja näha 10 aasta pärast?
Uuesalu võiks olla ikka ümbritsetud loodusega, siin võiks olla puhas ja hea elada.

Loodetavasti inspireeris Mirko oma tegevusega meid oma ümbrusesse suurema lugupidamisega suhtuma.

Tulevaste silmapaistvate uuesalukate kohta jagage vihjeid: katre@uuesalukyla.ee


Septembri silmapiastev uuesalukas on Allan Siimann

Allan jäi külaelanikele silma, kui pintsel käes meie palliplatsil toimetas. Nimelt pakkus ta välja idee, et muudab Uuesalu korvpalliväljaku rõõmsavärvilisemaks. Selle ettevõtmise eest esitatigi just Allan silmapaistvaks uuesalukaks. 

Milline on sinu ajalugu Uuesaluga ja kui kaua oled siin elanud?

Kolisime Uuesallu Harkust ja jaanuaris saab meie perel siin elatud kaks aastat.

Kuidas tekkis mõte uuendada Uuesalu korvpalliplatsi?

Töötan korvpallimeeskond Kalev/Cramos ja suve-eel võtsime eesmärgiks leida koostööpartner, kella abil saaksime tuua Eesti kossuväljakutele rohkem elu. Eesmärgiks, et see oleks koht kus nii noored kui ka vanemad tahaksid veelgi rohkem aega veeta. Koostööpartneriks leidsime Vivacolori, kelle abil tegime korda esmalt ühe lastekodu korvpalliväljaku. Sealt jäi värve üle ja kuna mulle endale täitsa meeldis seda maalritööd teha, siis mõtlesin, et Uuesalu kossuväljak on väga mõnusa vibe’ga ja täpselt siia sobiks samuti selline värviline plats. Mõte ikka sama, et nii noored kui ka vanemad spordihuvilised ja mittespordihuvilised, veedaksid aega meie küla kossukal.

Mis sind motiveerib õues sportima?

Hea tuju ning ilus ja huvitav ümbrus.

Mis on need kolm asja, mis iseloomustavad Uuesalu  sinu jaoks kõige paremini?

Mõnus koht, kus on hea perega elada. Rahulik, ilus ja loodusrikas kant ning toredad inimesed.

Mis on sinu lemmik koht Uuesalus?

Ikka minu enda kodu. 

Tulevaste silmapaistvate uuesalukate kohta jagage vihjeid: katre@uuesalukyla.ee


Augusti silmapaistev uuesalukas on Marko Koks

Marko kohta hakkasid vihjed laekuma peale lastelaada toimumist ning said hoogu juurde meie küla sünnipäeval. Meil on ainult hea meel, et aktiivsete inimeste pingutused ei jää märkamata ning uurisime Marko käest, mis teda innustab meie külas üritusi korraldama.

Milline on sinu ajalugu Uuesaluga ja kui kaua oled siin elanud?

Otsisime oma perele uut ja suuremat kodu ja tulime 2016 aastal Uuesalusse järveäärsele krundile valmivaid ridaelamuid vaatama. Minu esimene mõte siia sõites oli, et see koht on Tallinnast ikka vist natuke liiga kaugel, kuid teisel ja kolmandal korral tundus see vahemaa juba täitsa mõistlik. Meid ootasid siin siis toona Merike ja Ülle, kes meile Uuesalu küla ja peagi valmivaid maju tutvustasid.

Pikalt me seda otsust ei kaalunud ja kolisime juba 24. veebruaril 2017 aastal siia elama. Siis oli veel järveäärne ala üks suur ja mullane koht. Istusime kevadel õues terassil ja vaatasime suuri konni oma hoovil ringi hüppamas ning ootasime, et muru kiiremini kasvama hakkaks. Järveala muutus ka üsna kiiresti ilusaks ja roheliseks ja tänaseni ilus silmale vaadata.

Kohe alguses oli ka meile selge, et oleme õiges kohas ja siin on hea elada ning lapsi kasvatada.

Millal alustasid traditsioonilise lastelaada eestvedamisega?

Uuesalu Lastelaat on tänasega juba 11 aastane ja seda korraldas esimesed 9 aastat Kalle Isand, mina alustasin 2022 aastal. Olin just Uuesalu Külaseltsi juhatusse valitud, kui Kalle otsustas selle toreda ürituse korraldamise edasi pärandada. Kahjuks väga palju huvilisi ei olnud ja ürituse kuupäev hakkas juba lähenema. Helistasin siis Kallele ja pakkusin ennast uueks korraldajaks välja. Kahju oleks olnud lasta sellel toredal ja juba pika ajalooga üritusel hääbuda. Saime Kallega kokku ja ta rääkis et mida ja kuidas tehtud on ning ma panin kõik ilusti omale kirja ka. Ja nii see kõik minu jaoks alguse sai. Tänaseks olen kaks korda lastelaata korraldanud ja kõik on sujunud ilusti ning midagi keerulist tegelikult selliste väikeste ürituste korraldamise juures ei ole.

Mis sind motiveerib Uuesalus üritusi korraldama?

Lisaks Lastelaadale sai sel aastal nädal hiljem ka Uuesalu 10 sünnipäevapidu korraldatud. See oli natuke suurem üritus ja seda korraldasime juba koos Uuesalu Külaseltsi juhatuseliikmetega ühiselt. Ka see üritus oli edukas, hommik oli vihmane, aga õnneks vedas meil lõpuks ka ilmaga ja paljud meie küla inimesed said jälle ühiselt koos aega veeta. Mind ennast motiveerib selliseid üritusi korraldama see, et saame mõned korrad aastas ka päriselt külaelanikega kokku, ajame juttu, sööme, joome, lõbutseme ning tunneme Uuesalus olemisest rõõmu. Päris igav oleks siin see elu kui ühtegi sellist üritust ei oleks.

Mis on need kolm asja, mis iseloomustavad Uuesalu  sinu jaoks kõige paremini?

Meie väikest küla iseloomustab kindlasti loodus ja elukeskkond. Ilusad sirged männid, kaunis järv ja suured rohelised muruplatsid. Lisaks on meil hea võimalus metsas jalutada, külade vahel rattaga sõita või ümbritsevates metsades seeni ja mustikaid korjata.

Kindlasti iseloomustab meid ka sarnaseid väärtusi kandvad inimesed. Olen Uuesalus väga paljude elanikega tutvunud ja tihti on inimestega suheldes selline tore äratundmisrõõm, et oleme vist päris sarnaseid valikuid elus teinud.

Meil on siin päris aktiivne kogukond ja tehakse ägedaid projekte ning üritusi. See kogukonna tunne kindlasti iseloomustab meid ka ja tore on teinekord kuulda, et see on ka teiste külade elanikele silma jäänud ning sellest on tekkinud lausa Uuesalu kuvand.

Milline on sinu kõige lemmikum koht Uuesalus?

Kuna olen veevalaja tähtkujus, siis loomulikult Uuesalu järv. Esimesel aastal läksin esimesena 20. aprillil ujuma, et oma maja elanikele näidata kui julge ma olen. Pärast seda olin 2 nädalat kodus haige. Aastaid vaatasin ja kadestasin inimesi, kes ka talvel suplemas käisid. Siis võtsin ennast kokku ja käisin ühel talvel 6 kuud järjest iga päev jääaugus suplemas. Kes talisuplust enda jaoks veel avastanud ei ole, siis soovitan soojalt näiteks just algaval hooajal seda proovida.

Tulevaste silmapaistvate uuesalukate kohta jagage vihjeid: katre@uuesalukyla.ee


Toimus Uuesalu lastelaat

Traditsiooniliselt kogunesid Uuesalu lapsed augusti lõpus järve äärde, et kaubelda mänguasjade või raamatutega, millest ise ollakse juba välja kasvanud või siis hea ja paremaga mida ise või vanema abiga valmis meisterdatud/kasvatatud oli.

Lastelaat on traditsiooniliselt eelkõige meie küla lasts ettevõtluspsiku äratamiseks ja selleks, et neil tekiks arusaam, kust raha tuleb. Laadakülalised on aga oodatud ka väljastpoolt küla.

Sel korral oli laadal tegevust ka lapsevanematele, kes said osa esmaabi koolitusest. Lisaks tegi Kalle omatehtud paadiga meie järvel soovijatele lõbusõite, kohal oli ka lasteteater ning rõõmu valmistas Vimpka! 

Traditsiooni kutsus ellu Kalle Isand, kes vedas antud üritust lausa 9 aastat. Viimased kaks aastat on lastelaada korraldaja olnud Marko Koks. Aitäh teile ägeda ettevõtmise eest! 


Uuesalu küla tähistas 10. sünnipäeva

Kuigi Uuesalu küla sai 10. aastaseks juba juulis, siis sünnipäeva peo korraldasime 2. septembril, et kõik suvitajad kodus atgasi oleks ja pidustustest osa võtta saaksid. 

Külas krutskeid täis Pipi, huvilised said minigolfi kõksida ja julgemad ronimisseina otsa ronida. Ühtusüüki ei pidanud vaaritama, sest kohal olid toidubussid ja kokteilimeistrid. Õhtujuht lahutas meelt seltskonnamängudega ning DJ mängis taustaks meeleolumuusikat. 

Palju õnne meie külale ja aitäh kõigile toetajatele, kes panustasid ürituse õnnestumisse: Põhja-Harju koostöökogu, Leader projekt ja meie enda küla ettevõtted Hammas32, Funrent, Stell ning Elamusmängud. 

            

 


Juuni silmapaistev uuesalukas on Sten Jakobson

Sten on silma jäänud juba maist, mil alustas aktiivselt Uuesalu esindamist Rae valla mängudel. Nüüd, enne uut hooaega, ongi sobilik silmapaistva uuesaluka tiitel üle anda ja uurida, mis Steni Uuesalus kõnetab ja kas ta on kogu aeg nii sportlik olnud.

Milline on Sinu ajalugu Uuesaluga?
Oleme perega Uuesalus elanud viis ja poolt aastat, varemalt elasime Nõmmel. Uuesalu avastasin enda jaoks huvitaval viisil – Nõmmel elades, ümber Ülemiste järve joostes, põikasin siit külast läbi ning juba järgmisel päeval tulin autoga seda piirkonda uudistama. Aasta oli siis äkki 2015. Krunt, kus me praegu elame, oli siis alles metsistunud ning ainuke koht mis meile väga südamelähedane oli, ongi just see vahva maatükk kus me praegu elame. Uuesalu on väga mõnus paik lastega elamiseks.

Millal alustasid Uuesalu esindamisega Rae valla mängudel?
Esimest korda esindasin küla selle aasta mais rannavõrkpallis. Siis tuli rannatennis ning viimati lõin kaasa minireketlonis. Võrkpalliga olen ma nendest aladest kõige rohkem kokku puutunud. Palli platsil askeldasin pisikesest peale, kui kunagi isa mind Viljandis palli saali kaasa „tiris“. Peale Rae Valla mängudel Uuesalu küla esindamist rannatennises, hakkas see ala mind kõnetama ning nüüd käin ka väiksematel võistlustel enda võimeid proovile panemas.

Mis Sind motiveerib igal võistlusel kaasa lööma?
Võib-olla see, et meil on küla tegelikult vahvaid sportlasi täis ja kui kõik endast märku annaks, siis võiks küla Rae Valla mängudel külade arvestuses seal eesotsas konkureerida küll. Kõige suuremaks motivaatoriks ongi kindlasti see, et küla saaks Rae valla mängudel esindatud.

Too välja kolm asja, mis iseloomustavad Uuesalu Sinu jaoks kõige paremini.
Linnalähedane ja looduskeskne küla, hästi välja arendatud valgustatud kergliiklusteed ning ideaalne paik kõigile, aga eriti lastega peredele.

Milline on sinu kõige lemmikum koht Uuesalus?
Võrk- ja korvpalliplats, aga kuna meie pere poisid on suured rattafännid, siis nende ja ka minu uueks lemmikuks paigaks saab kindlasti ka varsti valmiv BMX rada.

Aitäh Sten panustamast ja hoiame uuel hooajal Uuesalu tiimile pöidlaid!

Tulevaste silmapaistvate uuesalukate kohta jagage vihjeid: katre@uuesalukyla.ee


Mai silmapaistev uuesalukas on Kristjan Aluoja

Kristjan pälvis tähelepanu kohe mai alguses, kui Uuesalu küla talgud välja kuulutati. Peale talgute toimumist oli aga selge, et Kristjani aktiivsus ja talgute järjepidev eestvedamine toob talle mai kuu silmapaistva uuesaluka tiitli! Küsisime Kristjanilt mõned küsimused:

Milline on sinu ajalugu Uuesaluga?
Uuesallu kolisime oma perega aastal 2009. Koht nägi sellel hetkel välja juba väga küla moodi, kuid tegu ei olnud veel iseseisva külaga. Selleks sai ta aastaid hiljem. Elanike võis olla siis kõigest paarikümne inimese ringis aga tahet ja pealehakkamist oli sellel väikesel pundil korralikult.

Millal alustasid talgute traditsiooniga?
Ma ei ole hetkel 100% kindel, kuid minu mäletamist mööda sai esimesed ühised talgu korraldatud aastal 2013 ja talgutest on saanud aastatega traditsioon, mis minu jaoks on kindlasti midagi muud kui lihtsalt koristustalgud. 

Mis sind motiveerib igal aastal talgupäeval rahvast kokku kutsuma ja küla korrastama?
Endalegi ootamatult on esimesed põngerjad, kes oma ema, isa ja naabritega koos talgutele tulid, saamas täna ise emadeks-isadeks ning ma olen vägagi õnnelik nende hetkede eest, mille käigus me oleme saanud anda oma positiivse osa nende ellusuhtumisse ja väärtushinnangutesse.

Mis on need kolm asja, mis iseloomustavad Uuesalu sinu jaoks kõige paremini?
Kui mõtlen praegu Uuesalu peale, siis see on mõnusalt sümpaatne koduküla, kus enamik tunneb naabrit ning naabri naabrit ja kus põhimõtteliset ei juhtu ega toimu mitte midagi, mis oleks vastukarva. 

Toimuvad asjad, mida me ise oleme tahtnud ja sellisel kujul, nagu ise oleme soovinud. Üks parimaid kohti üldse, kus elada ja muretult lapsi suureks kasvatada.

Milline on sinu kõige lemmikum koht Uuesalus?
Kui küsida kõige toredamate paikade kohta Uuesalus, mis jäävad oma aiast välja, siis pean tõdema, et need on ajas muutunud. 

Palju ägedat on toimunud kunagisel lõkkeplatsil. Topside kaupa on korjatud punaseid metsmaasikaid praegusel Metssea teel ning ma ei saa unustada hetke, mil külarahva ühiselt põllulapilt sõi põder ära mu enda pontsakate näppudega hooldatud ja kasvatatud brüsselikapsad. Pagan, ma ei kujuta ette tolle põdra imestust ja emotsiooni seal hilisügiseõhtusel Hirve tee põllulapil brüsseli kapsast mäludes…Peale sellist suutäit ta ilmselgelt mõtles sama, mida ma isegi mitmeid kordi olen mõelnud, et MIDA ÄGEDAT KÜLA! 

Aitäh Kristjan hoolimast ja panustamast ning uute talguteni!

Tulevaste silmapaistvate uuesalukate kohta jagage vihjeid: katre@uuesalukyla.ee


Toimus Uuesalu külaseltsi ja Uuesalu küla üldkoosolek 

22. mail toimusid Uuesalu küa ja MTÜ Uuesalu külaseltsi üldkoosolekud. Räägiti 2022 aastal toimunud tegevustest ning 2023 aasta planaidest. Kohal oli ka Rae valla arhitekt, kes tutvustas uue lasteaia projekti. Naabrivalve juht Taavi tegi ülevaate sektori plaanidest.


Aprilli silmapaistev uuesalukas on Anne Kendaru 

Sel korral tuli silmapaistva uuesaluka vihjeid suuremal hulgal alles kuu päris viimasel päeval, sest just siis toimus Volbritrall, mille eestvedaja peanõid Anne juba aastaid olnud on. Rääkisime Annega natukene juttu ja saime lähemalt tuttavaks.

Milline on sinu ajalugu Uuesaluga?
Uuesallu ostsime kodu novemberis 2014 ehk et siis saab juba 9 aastat. Olen seda meelt , et alati tuleb kogukonna tegemistes kaasa lüüa ja kuulusin näiteks ka eelmise juhatuse koosseisu.

Millal sa alustasid nõiatralli traditsiooniga ja kust see mõte tuli?
Nõiatralli olen korralldanud nüüd siis juba 6 aastat. Idee selleks tuli minu enese lapsepõlvest kui teismeline olin. Naabritüdrukutega sai igal aastal tehtud suur lõke ja istusime terve öö üleval ning taskuraha eest sai ostetud ka nõiajooki ehk siis terve kast Pepsi Colat 😊

Mis sind motiveerib igal volbripäeval kummikommidest limpsi tegema ja laste nõiarongkäiku vedama?
Lapsed on need, kes motiveerivad. Kui sulle ikka väike poiss otsa vaatab ja ütleb: “Kas sa oled ikka päris nõid?” Mina vastan: “Ikka olen!” Ja tema naeratab ning ütleb: “Mina ei usu, sa oled selleks liiga ilus!”, siis tahad ju igal aastal uuesti see ilus nõid olla 😊 Teen seda suure sooja tundega, et tänased lapsed saaksid selle traditsiooni edasi anda oma lastele.

Nimeta kolm asja, mis iseloomustavad Uuesalu kõige paremini?
Uuesalus on palju rohelust ja inimesed, kes teevad kõike südamega ja pühendunult. Ja 9 aasta jookusl olen aina rohkem saanud aru, et Uuesalul on oma Toomas. Toomas ongi Uueslau! Sellega on kõik öeldud.

Milline on sinu kõige lemmikum koht Uuesalus?
Kõige lemmikum koht on loomulikult meie aias valge pink, mille minu mees Kalmer mulle sünnipäevaks kinkis. Mõnus on seal päikest nautida ja lihtsalt olla ning kuulata lindude laulu.
Ja aiast välja minnes on ikka lemmikuks mänguväljaku juures olev lõkkeplats, kus saab istuda ja lõket nautida. Tegelikult ju lemmikum koht ongi Uuesalu!

Aitäh Anne selle pühendumuse eest ja uute trallideni!

Tulevaste silmapaistvate uuesalukate kohta jagage vihjeid: katre@uuesalukyla.ee


Laste liiklusohutuse koolitus

Uuesalu Naabrivalve eesotsas Taavi Mäesepaga korraldas enne jalgratta hooaja suuremat algust Uuesalu lastele liiklusohutuse koolituse. KOhal oli pea 70 last, kes said politsei õpetuste järgi läbida takistusraja, kuulda juhiseid, kuidas kiiver korrektselt pähe käib ning milline on ohutu ja töökorras ratas.


Uuesalu Volbritrall

Taaskord olid kõik suuremad ja väiksemad nõiad Volbripäeval kogunenud Metssea mänguväljakule, kus peanõid Anne neid vihmaussi ja konnakullese rohejookidega ootas. Koos tehti väike rongkäik järve äärde ja tagasi ning grilliti lõkkel viinereid ja vahukomme. Isegi vihmapilved suudeti koos ära nõiduda!

 


Palliplatsi piirded on paigaldatud

Uuesalu korv- ja võrkpalli platsile on paigaldatud piirded, mis takistavad pallidel kraavi sulpsatada.

Piirete projekt sai rahastuse Kohaliku Omaalgatuse Programmist.

Mõnusate sportlikke kohtumisteni platsi!


Märtsi silmapaistev uuesalukas on Dario Andrea Cavegn

Iga uuesalukas on märganud, et lipupäevadel lehvib Uuesalu lipumastis alati uhkelt sini-must-valge. Selle eest on hea seisnud Dario, kes ärkab enne päieksetõusu, et õigel ajal Eesti lipp lehvima tõmmata ning õhtul langetab selle kenasti taas alla. Eesti vabariigi aastapäev veebruari lõpus ning emakeele päev märtsis tõid Dariole mitmeid silampaistva uuesaluka nominatsioone. Saame Darioga natukene lähemalt tuttavaks.

Milline on sinu ajalugu Uuesaluga, kaua oled siin elanud?
Kolisime siia 2016. aasta novembris. Alguses mõtlesime, et kolime Kopra teele, aga lõpuks otsustasime, et on vaja vaadet järvele ning otsus langes Hirve tee kasuks.

Millal alustasid lipuheiskamise traditsiooniga?
Seda ma täpselt ei mäletagi, aga igatahes rohkem kui neli aastat tagasi, sest ma tegelesin küla lippudega juba enne pandeemiat.

Mis sind motiveerib igal lipupäeval hommikul vara ärkama ja lippu heiskama nign päikesetõusl lippu langetama?
Kuna ma tõusen niikuinii iga päev kell 6 ja koeraga tuleb ka niikuinii jalutamas käia, siis sobib lipu heiskamine sinna vahele väga hästi.

Kolm asja, mis iseloomustavad sinu jaoks Uuesalu kõige paremini?
Uuesalu on peaaegu natuke Sveitsi moodi, kust ma ka ise pärit olen. Inimesed on teadlikud sellest, mis nende ümber toimub, ja panustavad oma elukeskkonda.

Sinu kõige lemmikum koht Uuesalus?
Küla kõrval olevad teed. Seal saab seigelda kas jalgsi või rattaga.

Tulevaste silmapaistvate uuesalukate kohta jagage vihjeid: katre@uuesalukyla.ee


Rail Baltica infotund

Jaanauris toimus Rail Baltica infotund, kus Uuesalu elanike küsimused seoses tulevase raudteega vastused said.

Vaata seminari järgi SIIT. 


Veebruari silmapaistev uuesalukas on Stefan Sorokin

Külaseltsi üleskutsele, tuua välja silmapaistvad uuesalukad, reageeriti veebruaris kiiresti ning meil on hea meel, et oma aktiivse eluviisiga on silma jäänud Stefan Sorokin. Freestyle suusataja Stefan võitis jaanuari lõpus toimunud  Euroopa noorte olümpiafestivalil pargisõidus hõbemedali. Uurisime Stefanilt, kuidas tema oma koduküla Uuesalu näeb.

Kaua oled Uuesalus elanud?
Uuesallu kolisin oma perega 2011. aastal.

Millal alustasid suusatamisega ja tipp-spordiga?
Freestyle suusatamise juurde jõudsin 5 aastat tagasi, kui nägin, et Spot of Tallinnasse tuleb freestyle suusatrenn. Enne seda tegelesin 3-aastasest peale jäähokiga, aga 3 aastat tagasi otsustasin suusatamise kasuks, kuid kui aega on, mängin jäähokit siiani.

Mis ajendas sind Uuesalu lastele (rull)uisutamist õpetama?
Suviti treenin peamiselt rulluiskudel Spot of Tallinnas ja läbi rulluisutamise sattusin kokku Rulluisukooliga. Mulle pakuti võimalust hakata treeneriks. Sain hea väljaõppe ja kuna mulle meeldib oma teadmisi edasi anda ning huvilisi oli palju, siis tekkis mõte, et miks mitte tuua üks treeninggrupp Uuesallu. Nii see algaski.

Mis tunde see tekitab, kui koduküla sulle kaasa elab?
Ma tean, et mul on Uuesalus kaasaelajaid ja ka neid, kes on finantsiliselt õla alla pannud. Samuti on ka IBE Estonia tulnud sponsoriks. See on väga tore, et paljud usuvad ja toetavad minu teekonda! Olen kõigile siiralt tänulik!

Mis on need 3 asja, mis iseloomustavad Uuesalu kõige paremini?
Esimene asi mis pähe tuleb on see, et siin on väga sõbralik õhkkond – õues jalutades vastutulijad teretavad ja vahepeal tuleb ette ka toredaid vestlusi. Teine asi on puhas õhk – linnast tulles on vahe väga hästi märgatav. Üks väga suuri eeliseid siin elamise juures on see, et elame põhimõtteliselt metsas. Talvel on Uuesalus võrreldes Tallinnaga tavaliselt talvisem tunne, sest kui Tallinnas on must maa, siis Uuesalus on lumi maas.

Mis on sinu kõige lemmikum koht Uuesalus?
Ma arvan, et minu lemmikkohaks on korvpalliplats, kus saab õhtuti sõpradega koos palli loopimas käia.

Tulevaste silmapaistvate uuesalukate kohta jagage vihjeid: katre@uuesalukyla.ee

*Pildi autor on Merili Luuk


24. veebruaril tähistasime Eesti 105. sünnipäeva

Hommikul kell 7.34 kogunesid varajased uuesalukad Kopra lipumasti juurde, et koos hümniga heisata sini-must-valge lipp. Edasi liiguti Põdra ärimaja juurde, kus heisati samuti lipp ning söödi kringlit ja joodi kuuma teed.

Elagu Eesti Vabariik!


Jaanuari silmapaistev uuesalukas on Toomas Metsaots 

Sel korral tuli silmapaistva uuesaluka kohta vihje kohe esimesel jaanuaril, milvana aasta oli säravate pukudega teel esaadetud ja uus värskelt vastu võetud. Hea meel on tunnustada selle aasta esimest silmapaistvat uuesalukat Toomas Metsaotsa, kes on aastaid eest vedanud aastavahetuse traditsiooni nii pisematele kui suurematele uuesalukatele. Küsisime Toomase käest ka traditsioonilised küsimused.

Milline on sinu ajalugu Uuesaluga/kaua oled siin elanud?

Uuesalu ajalugu on üsna suur osa ka minu loost. Olin ise juures ja nägin kui Uuesalu ajalugu algas 😊. Alguses käisin siia eemalt tööle aga 2008 kevadest oleme perega püsivalt Uuesalus elanud.

Mis ajendas sind Uuesalu ühist ilutulestikku korraldama?

Ühine ilutulestik on alguse saanud aastal 2008. Selle on ajendanud ikka Uuesalukad ise. Esimestel aastatel vedas rahakorjamist Triin. 2008 aastal osales 8 peret ning saime kokku 1560 krooni (100 eurot)😊. Selle eest saime 100 lasulise paketi, natuke vahuveini ja mõne laste šampuse.

Kuna ilutulestiku traditsioon on siiani toiminud, siis ilmselt saab järeldada, et see meeldib Uuesalukatele. Mulle endale tundub, et järgmisel aastal võiks mõelda midagi teistmoodi. Maailm on muutunud ning selline raha taevasse säristamine mulle isiklikult ei paku enam midagi. Lisaks olen üle kümne aasta seda ilutulestiku süüdanud ja vaadanud väga lähedalt ja altpoolt. Sealt ei paista see liiga ilus😊. Praegu on uus aastavahetus veel üsna kaugel. Äkki tuleb vahvaid mõtteid millega võiks ilutulestiku asendada. Mina ei taha enam raketti lasta😊

Kuidas tekkis mõte korraldada pisikestele Uuesalukatele eraldi sündmus?

Mõte tekkis üsna lambist ja siis kui 2021 aastal iltulestiku müüja oli lisaks kaasa pakkinud portsu säraküünlaid ning vahatõrvikuid. Kutsusin Kalle appi kõnet pidama, naised säraküünlaid jagama, ise tõmbasin tikku ning tehtud ta saigi. Üllatuseks oli osalejaid palju ning sellel aastal veelgi rohkem.

Mis on need kolm asja, mis iseloomustavad Uuesalu sinu jaoks kõige paremini?

See kunagi väljamõeldud lause „Omad on üle õue“ töötab ja iseloomustab Uuesalu küla väga hästi. Kui vaadata enda õuest pisut kaugemale siis võib kohata Uuesalus inimesi, keda saab heas mõttes omaks pidada küll. See mulle Uuesalu puhul väga meeldib😊

Samuti on äge see, et Uuesalukad teretavad kui vastu tulevad. Seda vist tänapäeval liiga palju ei kohta.

Kolmas asi ei tule kohe pähe aga kindlasti on see olemas 😊

Mis on sinu kõige lemmikum koht Uuesalus?

Kodu ja kontor ning kõik mis nende vahele jääb. Muidugi ka PVC hall kus traktor seisab, olen seal käinud päris mitu korda 😊.

Tulevaste silmapaistvate uuesalukate kohta jagage vihjeid: katre@uuesalukyla.ee


Detsembri silmapaistev uuesalukas on Palmi Lindjärv

Silmapaistva uuesaluka tiitel tunnustab aktiivseid külaelanikke, kes panustavad Uuesalu külaelu edendamisse.

Seekordse silmapaiatsva uuesaluka kohta tuli vihjeid kohe, kui punased päkapikumütsid sellel aastal taas Uuesallu ilmusid. Suure rõõmuga tunnustame silmapaistva uuesaluka tiitliga detsembris Palmi Lindjärve, kes on juba mitmeid aastaid Uuesalu päkapikumütsidega kaunistanud. Uurisime Palmilt, kust päkapikumütsi idee tekkis ja kuidas ta Uuesalu eluga rahul on.

Milline on sinu ajalugu Uuesaluga ja kaua oled siin elanud?

Kolisime Uuesallu 2013 juuni alguses, nii et sel aastal saab kümme aastat. Tegelikult sattus Uuesalu meie radarisse juba natuke varem, kui tahtsime siia tulla ühte ridakat vaatama, aga jäime tol hetkel hiljaks ja meil polnud siis aimugi, et siin on terve küla. Umbes poolteist aastat hiljem, kui olime juba 2 aastat uut kodu otsinud, sattusime siia esimest korda ja saime kohe aru, et lõpuks oleme jõudnud koju. Üsna kohe peale Uuesallu kolimist sai minust ka külaseltsi üks juhatuse liige, teiste kogenud liikmete kõrval.

Mis ajendas sind Uuesalu päkapikumutsidega kaunistama?

Meie enda maja vastas on üks tuletõrje hüdrant. Kui lumi maha tuli, siis vaatasin ikka, et see on nagu päkapikk talvisel ajal lumes. Sealt hakkas idanema idee, et hüdrandid võiks kaunistada päkapikkude piilumise ajal päkapiku mütsidega, sest nii piiluvad päkapikud ka külavahel ja toovad rõõmu nii suurtele kui väikestele, sest meie kõigi sees on ju ikka ka see väike laps veel alles, kes väikeste asjade üle vahel rõõmu tunneb. Läks mõni aasta, enne kui mütside õmblemiseni päriselt jõudsin. Pelgasin veidi ka seda, et tegelikult ei ole hüdrantide katmine lubatud, aga kuna mütsid on sama värvi, jätavad sildid katmata ja aitavad ka paremini hüdrant lumisel ajal leida ning nendeni juurdepääsu vabama hoida, lisaks tõstavad elanike teadlikkust hüdrantide asukoha osas, võtsin julguse kokku ja ühel talvel need mütsid koos päkapikkude käimisega pimedal ajal salaja ilmusidki. Päkapikud on ju päriselt olemas 🙂

Kui kaua võtab aega ühe hiigel mütsi tegemine?

Meie külas on mitmes mõõdus hüdrante ja seetõttu on mütsi õmblemise ülesanne keerulisem. Lõike konstrueerisin ise, sest netist kuskilt sellist infot ei leia. Õmblemist eraldi ma õppinud pole, vaid koolis käsitöö tunnis ja nii oli siin katse-eksituse meetod käsil. Esimese prototüübi loomine võttis oluliselt enam aega kui hiljem küla kasvades lisamütside õmblemine. Lisaks ka kanga arvutamine, tellimine, ostmine ja kulleri ootamine. Ma polegi ühe mütsi kaupa õmmelnud, aga viie lisamütsi tegemine algusest lõpuni võtab ca 4-5h, nii et keskmiselt läheb ühe mütsi peale umbes tunnike.

Mis on kolm asja, mis iseloomustavad sinu meelest Uuesalu kõige paremini?

1. Omad on üle õue – naabrid on päriselt ka alati olemas, olgu vaja vahel mõnd asja laenata või suvise äraoleku ajal taimi aias kasta, aga ka koos mõtteid veeretada, kuidas midagi oma kodukülas paremaks teha, need asjad päriselt ellu viia (nt Uuesalu jõuluseiklus sai nii alguse Katre ja Kaidoga jutustades, ühildades selle päkapikumütside panekuga) ja eriti tore on naabritega koos aega veeta, sest kaugemale polegi vaja minna, kui head sõbrad elavad siin samas.

2. Komme kõigile külavahel tere öelda, olgu ta oma või võõras – see tegi meile hea ja sooja tunde, kui Uuesallu esimest korda tulime ja paljud mujalt külla tulnud sõbrad on öelnud, et nad tunnevad end nii kohe teretulnutena. Ka halbade kavatsustega inimestele annab see märku, et neid on märgatud. Meie küla iseloomustab ka teistest hoolimine – kui vaja, aidatakse, aga ka märgatakse ning tuntakse huvi, kui midagi on veidi teisiti kui peaks, nii et naabrivalve toimib ka sisuliselt.

3. Ideaalilähedane elukeskkond. Meil on justkui oma väike Bullerby küla, kus lapsed saavad turvaliselt ja toredalt üheskoos aega veeta ja üles kasvada. Siin on palju rohelust ja võimalusi värsket õhku nautida nii suvel kui talvel. Meie küla on omanäoline ja iseloomuga, ent pole segasummasuvila, vaid hoitud ja korras ning see on väga suur väärtus.

Mis on sinu kõige lemmikum koht Uuesalus?

Kõige lemmikum koht on ikka oma kodu Uuesalus. Avalikest kohtadest mul pole päris oma lemmikut, kuid külalistele vast kipun kõige rohkem näitama Külavanemate küngast, kust pingilt istudes avaneb imeline rahustav vaade meie küla järvele. Karu ja jänestega palliplatsi paviljon, kus on suvel mõnus trepil istuda, on vast teine ning meie küla oma maskoti Vimpka pildiga bussipeatus kolmas, mille üle alati uhkust tunnen. Aga külas on neid mõnusaid kohti nii palju veel, kus jalutada, jalga puhata, jutustada ja mõtiskleda.

Tulevaste silmapaistvate uuesalukate kohta jagage vihjeid: katre@uuesalukyla.ee

 


Aastavahetus

Kui 2022 hakkab lõppema ja 2023 lähenema on kõik Uuesalukad oodatud rõõmsalt tähistama!

 – 19.00 on kõik pisikesed uuesalukad oodatud Põdra ärimaja juurde, et sealt üheskoos liikuda külavanemat pingi juurde, kus Toomas on ette valmistanud pisikeste tuleshow säraküünalde ja vulkaanidega.

 – 00.00 toimub järve ääres aastavahetuse ilutulestik, mis külaelanike poolt kokku kogutud sai.

Kaunist aasta lõppu ja mõunast uue aasta algust!


Jõuluseiklus ja jõuluõhtu

Jõulud on imede aeg! Uuesalus on ka sellel aastal päkapikud teinud seiklusraja, mille läbides saab kokku ühe luuletuse ning selle siis otse ka jõuluvanale saata!
1. Otsi üles 25 punast päkapikumütsi
2. Kirjuta sõna telefoni või kohe paberile
3. Kui luuletus koos, kirjuta juurde oma nimi ja vanus. Lisa ka kõikide teiste nimed, kes sinuga koos raja läbisid
4. Pane luuletus jõuluvana postkasti hiljemalt 16. detsembriks. Postkast asub Põdra maja juures.

18. detsembril on Uuesallu oodatud jõuluvana, kes kõikidele kirjutajatele kommipakid toob! 😉

Päkapikumütse on meie külas rohkem kui 25 ehk siis iga mütsi juures sõna ei ole. Ja jalutage mõnuga, sest tiir kokku on umbes 6km, kui kõike korraga ei jõua, jalutage jupi kaupa. Eesmärk on ikka oma küla tundmaõppimine

Jõuluseikluse lõpus tuleb Vimpka koos jõuluvanaga taaskord Uuesallu, et kõikidele seiklejatele kommipakid üle anda.

Koguneme 16.00 Metssea tee mänguväljakul, ehitud kuuse juurde, teeme lõket ja võtame jõuluvana ning Vimpka rõõmsalt vastu!

Et ükski laps jõuluvana saabudes kurvaks ei jääks, juhime tähelepanu, et kommipakid saavad vaid need, kes on jõuluvanale luuletuse postkasti pannud! Ehk et tehke väike seiklusring ja postitage luuletus enne 16. detsembrit ära!


Novembri silmapaistev Uuesalukas on Reena Gross

Silmapaistva uuesaluka tiitel tunnustab aktiivseid külaelanikke, kes panustavad Uuesalu külaelu edendamisse.

Seekordse silmapaiatsva uuesaluka kohta tuli vihjeid juba suve lõpus ja meil on hea meel, et novembris pälvib tunnustuse Reena Gross, kes julgustab inimesi võrkpalli mängima ja seda mitte ainult suvel vaid ka jahedamate ilmadega. Rääkisime Reenaga Uuesalus elamisest ja tema võrkpalli armastusest.

Milline on sinu ajalugu Uuesaluga, kui kaua oled siin elanud? 

Uuesallu kolisime 2020 veebruaris ja sattusime siia üsna juhuslikult. 2019. aastal alustasime aktiivselt uue elupaiga otsingutega ning teadsime kohe, et uus elukoht saab olema Rae vallas. Sügise alguses saatsin elukaaslasele, kelle perekonnanimi on Susi, lingi Susi teele valmivate ridaelamute kohta, naljaga “Susid Susi teele”, aga sinna see teema tol hetkel jäi. Paar kuud hiljem sattusin uuesti sama kuulutuse peale, siis tulime juba ka lähemalt tutvuma ning otsus enda uus eluase siia osta sündis väga kiiresti.

Mis ajendas sind Uuesalu inimesi võrkpalli pisikuga nakatama?

Ma ei tea, kas ma nüüd päris pisikuga nakatasin, usun pigem, et minu suvine üleskutse tõi kokku ühise huviga inimesed oma külast ja ka kõrval küladest.

Uuesallu kolides jäi mulle kohe silma meie võrkpalliplats ja nii olin ma väga rõõmus, kui 2021 suvel sain liituda pisikese seltskonnaga, kellega käisime mängimas. Järgmise kevade esimeste ilusate ilmadega hakkas süda jälle kiiremini põksuma platsi suunas, aga kuna eelmise aasta grupist oli alles jäänud ainult kaks, tegin Facebookis üleskutse, et leida uued pallihuvilised. Olin üllatunud, kui paljud sellele reageerisid, aga veel lahedam oli näha, kui suur tahe ja entusiast oli inimestel käia suvel mängimas, pea kõik ilusad õhtud said pallimänguks ära kasutatud. Tahe ja huvi võrkpalli mängida ei kadunud ka külmade ilmade tulekuga, nii saigi nüüd sügis-kevad perioodiks liigutud siseruumidesse. Mulle meeldib, et meil on koos väga erinev seltskond, ka väga erineva mängutasemega inimesed, see on andnud meile paljudele võimaluse oma mänguoskusi lihvida.

Milline aktiivne eluviis kirjeldab Uuesalu elanikku?

Olles ise sadu kilomeetreid mööda meie küla kõndinud ning pea mitte kunagi teel üksi olnud, siis mulle tundub, et kõik Uuesalukad hindavad meie looduskesksust ja veedavad palju aega õues, olgu selleks siis jalutamine, rulluisutamine, suusatamine või midagi muud aktiivset.

Nimeta kolm asja, mis iseloomustavad Uuesalu kõige paremini?

Ma ei saa kuidagi üle ega ümber Uuesalu enda sloganist “Omad on üle õue”, seega asendan kolm asja hoopis nende nelja sõnaga. Tegelikult olime võrkpalli grupi inimestega suve alguses ju ka ”ainult” naabrid, kes lähemad, kes kaugemad, aga väga kiiresti tekkis platsil “omade” tunne ja hea sünergia.

Milline on sinu kõige lemmikum koht Uuesalus? 

Oma koduhoov ja selle taga olev metsake. Suvel on meie tagaaias alati kõige soojem ning külmal perioodil olen lummatud metsloomadest, kes meid külastamas käivad. Milline privileeg on olla loodusele nii lähedal, et saad oma aknast jälgida rebaste, kitsede ja teiste loomade tegemisi.

Kui teil tekkis ka soov võrkpalli mängida, siis võtke Reenaga julgesti ühendust!

Tulevaste silmapaistvate uuesalukate kohta jagage vihjeid: katre@uuesalukyla.ee

 

Uuesalu jõuluseiklus 
Jõulud on imede aeg! Uuesalus on ka sellel aastal päkapikud teinud seiklusraja, mille läbides saab kokku ühe luuletuse ning selle siis otse ka jõuluvanale saata!

 

Kuidas mängida:
 
1. Otsi üles 25 punast päkapikumütsi
2. Kirjuta sõna telefoni või kohe paberile
3. Kui luuletus koos, kirjuta juurde oma nimi ja vanus. Lisa ka kõikide teiste nimed, kes sinuga koos raja läbisid
4. Pane luuletus jõuluvana postkasti hiljemalt 16. detsembriks. Postkast asub Põdra maja juures.
 
18. detsembril on Uuesallu oodatud jõuluvana, kes kõikidele kirjutajatele kommipakid toob!
Päkapikumütse on meie külas rohkem kui 25 ehk siis iga mütsi juures sõna ei ole. Ja jalutage mõnuga, sest tiir kokku on umbes 6km, kui kõike korraga ei jõua, jalutage jupi kaupa. Eesmärk on ikka oma küla tundmaõppimine
 

Oktoobri silmapaistev uuesalukas on Mariel Tõld

Silmapaistva uuesaluka tiitel tunnustab aktiivseid külaelanikke, kes panustavad Uuesalu külaelu edendamisse.

Oktoobris pälvib tunnustuse Mariel Tõld, kelle eestvedamisel sai teoks kutsukleepsude algatus, mis võimaldab kõikidel soovijatel oma prügikastile kleepida kutsu jalajälje kleebis ning koeraga jalutajad saavad vastavalt nendesse kastidesse jalutuskäigul tekkinud ülejäägid visata. Vestlesime Marieliga ning uurisime, miks talle just Uuesalus kõige rohkem elada meeldib.

Milline on sinu ajalugu Uuesaluga, kaua oled siin elanud? 

Uuesalut külastasime me enne siia kolimist ka varem, kuna mu tädi elas siin. Nemad andsid meile infot müüki tulnud majaosa kohta. Uuesallu kolisime perega Kristiine linnaosast ca 7 aasta eest. Otsisime omale suuremat elamispinda. Kopra põiku vabanes majaosa ning oli selge, et siia me kolime. Metsatukk maja taga ning kase puud hoovis tekitasid hubasust. Kuna olen pärit maakohast, siis loodus ja vaikne elupaik on mulle alati olnud omasem.

Mis ajendas sind kutsukleepsu ideed ellu kutsuma ja ka elus hoidma?

Kutsukleepsude idee tuli minu tädi Viivikalt. Oli esimene Covidi aeg ning jalutasime hommikust jalutuskäiku koos tema koera Ozzyga. Mitte kuhugi polnud koera kotikest visata, tänavatel oli vaid 3 prügikasti. Varasemalt oli küla listis ka nurinat olnud, et valla poolt paigaldatud prügikastid on ääreni täis ning tänavatel ei koristata koerte järel piisavalt. Viivika pakkus välja, et kui küla inimesed lubaksid oma pügikastile kleepsu kleepida, kuhu võiks siis kutsu kotikese visata, oleks sellest juba abi. Siis ma sain aru, et see kleeps aitakski seda probleemi parandada, vähemalt senikaua kui vald prügikaste juurde paigaldab. Kui igale tänavale tuleks 2-3 kleepsu, oleks koertega jalutajatel palju mugavam. Nad ei peaks kilomeetreid maha jalutama, et saaks koti ära visata. Küsisin naabrimehelt Olelt, kellel on Kileprofi firma, kas ta saaks kleebised valmis trükkida kui disaini välja mõtlen. Ta ütles, et kõik on võimalik, kujunda ära ja saada fail. Nii ma siis võtsin julguse kokku, tuletasin meelde, kuidas Illustratori programmi kasutada ja saatsin näidise Viivikale. Talle see meeldis ning otsustasime küla inimestele ideed tutvustada. Ole pani kleepsud trükki ning tehtud see saigi.

Mis on kõige ägedam tagasiside kutsukleepsudele olnud?

Kõige lahedam on olnud see, et inimesed päriselt neid kleepse ka kasutavad. Nad ei pannud neid sahtlisse peitu, vaid kleepisid need oma prügikastidele ning kus need täidavad oma eesmärki. Soku tee on hetkel kõige kehvemas seisus, kuna paljud kleepsud on tupiktänavates, kus nendest on mööda jalutajatele vähe kasu. Pika tee osa peal on aga ainult 1 kleeps.

Kolm asja, mis iseloomustavad Uuesalu kõige paremini?

Looduskesksus, tegusad inimesed ja uuendusmeelsus.

Sinu kõige lemmikum koht Uuesalus?

Lemmik koht Uuesalus on minu kodu, sest minu kodu on minu kindlus.

Kõigil, kellel tekkis soov ka enda prügikastile kleebis saada, võtke Marieliga julgesti ühendust!

Tekst: Katre Kärner


Septembri silmapaistvad uuesalukad on Triin Mustjõgi ja Liane Raave

Silmapaistva uuesaluka tiitel tunnustab aktiivseid külaelanikke, kes panustavad Uuesalu külaelu edendamisse.

Septembris tunnustame kahte silmapaistvat uuesalukat, kes on südameasjaks võtnud Uuesalu õuekohvikute vedamise: Triin Mustjõgi ja Liane Raave. Vestlesime Triinu ja Lianega ning uurisime, miks neile just Uuesalus kõige rohkem meeldib elada.

Milline on teie ajalugu Uuesaluga ja kaua olete siin elanud?

Triin: “Ajalugu algas sellega, et kõigepealt kolis siia minu ema Anne oma perega. Meil oli tol hetkel plaanis oma perega Sakku kolida ja sinna maja ehitada. Elu tahtis teistmoodi ja nii Toomas Metsaots ühel hetkel meile Hirve tee uutest ridaelamupoksidest rääkiski. Kohe kui me seal vundamendil seisime ja järve poole vaatasime, oli see meie jaoks meie tulevase kodu koht. Meie esimese päris oma kodu. Saime arendajaga kokkuleppele, et saame oma kodu materjalid, toonid ja muud lahendused kõik ise valida ja teha. Kuna olen suur sisekujunduse fänn, siis oli see minu jaoks väga oluline. Nii valmiski meie unistuste kodu! Uuesallu kolisime me 2016.aastal. Siiani oleme külast vaimustuses ja naudime siinset Bullerby küla vibe. Samuti on suur rõõm südames, sest oleme siitleidnud endale eluks parimaid sõpru.”

Liane: “Esmakordselt sattusime elukaaslasega Uuesallu 2010. aastal juhuslikult läbisõidul naaberkülla. Meid tabas Uuesalust möödudes äratundmisrõõm, sest oleme mõlemad männilinnas Elva kasvanud. Tõdesime, et Uuesalus võiks isegi elada. Tol korral jäi nii kuni elu meid 2015. aastal, mil Janari ettevõte Uuesalu Kodu arendusmaa ostis, taas Uuesallu tõi. Oli ilmselge, et aastatetagune mõte tuleb teoks teha ja ka enda kodu just Uuesallu rajada.”  

Sinu kõige lemmikum koht Uuesalus?

Liane: “Saarma tee tagune roheala – hunnitud päikeseloojangud, sookurgede huiked, metsa veerelt ligi hiiliv udu, heinategu, uljad kitsed, rebasepojad. jänesed – seda idülli juba naljalt mujalt ei leia.”

Triin:Vaade meie Liiva järvele ja Hirve tee lõpus olev kruusatee, mis väikese ojaga piirneb. Seal meeldib mulle väga jalutamas käia. Eriti varahommikul. Meenubki üks varahommikune seik, kus jalutasin seal kella kuue-seitsme vahel ja ühel hetkel tundsin väga tugevat metslooma lõhna. Hirm puges korralikult naha vahele. Kiirendasin sammu ja nägin eemal looma väljaheidete hunnikuid. National Geographicust olin õppinud, et kui tunned metslooma lõhna ja näed väljaheiteid, siis on hea viis aru saada, kas loom on juba eemal või lähedal – katsu väljaheidet. Kõigepealt naersin läbi hirmu ja järgmisel hetkel astusin hirmule vastu. Katsuda ma seda hunnikut päris ei tahtnud, aga panin käe piisavale kaugusele, et tunda, kas “sõbrad” on lähedal või kaugel. Kohe kui olin aru saanud, et metsloom võib olla päris lähedal, kiirendasin sammu ja lootsin vaid seda, et ma loodusele vähemalt seekord jalgu ei jääks. Hiljem kodus internetist uurides selgus, et tegemist oli metsseaga. Ehk, ma tegelikult jumaldan seda, et meil on loodus nii lähedal ja hea teinekord mõista, kui väikesed meie tegelikult siin maailmas oleme. Ning kui palju on looduselt õppida ja kui oluline on seda austada. Hirve tee haljasalal kepslevad tihti jänesed ringi. Orvad mängivad koos lastega mänguväljakutel ja kitsed tervitavad põldudel hommikust rahvast, kes kooli ja tööle lähevad. Uuesalu kodu lause “Maaelu idüll kesklinna lähedal” on kindlasti meie küla väga hästi iseloomustav.” 

Mis ajendas teid juba 4. aastat hoovikohvikuid vedama?

Liane: “Ajendeid on mitmeid – alustades sellest, et mulle meeldib üritusi korraldada ja lõpetades sellega, et minu ja Triinu vaheline sünergia on lihtsalt suurepärane. Ajendina ei saa jätta mainimata ka positiivset tagasisidet, mis üritust aastast aastasse saadab ja tunnustust, mis meile osaks on saanud.”

“Rõõm tegemisest ja Uuesalu õuekohvikute päevast. Eks see vist omamoodi väike kirg ka juba ole. Meil Lianega on nii super tiim. Kõik sujub meil ilma igasuguste probleemideta ja võiksime öelda, et nüüd kui oleme Uuesalu õuekohvikuid päris mitu aastat teinud on iga aastaga korraldus meie jaoks kergemaks läinud. Mõlemal on oma kindlad ülesanded mida teha ja kõik sujub.
Õuekohvikute tegemine on kindlasti meie külaelanike jaoks oluline. See on hea võimalus tutvuda naabritega ja samuti ka ümberkaudsete külade inimestega. Ma ei ole veel üheski kohvikus näinud rahulolematuid kliente ja mossis nägusid. Meeldib tegijatele ja meeldib külalistele. Ilm on meil ka iga aasta nagu tellitud olnud. Mis nii viga seda üli toredat päeva maksimaalselt nautida. Uueks aastaks ootame kindlasti veel suuremat hulka õuekohvikuid. Küla ju aina kasvab. Kasvada võiks ka kohvikute arv,” muheleb Triin.

Milline kohvik teile endale esimesena meelde tuleb, kui Uuesalu hoovikohvikutele mõtlete?

Triin: “Olen iga aasta ka ise alati üht kohvikut korraldanud. Eks siis ikka enda omad kõigepealt. 🙂 Aga legendaarne iga-aastane esimene registreerija on mu kallite naabrinaiste Marilisi, Beriti ja Margoti “Naised köögis” kohvik. Loodan, et nad ikka jaksavad veel aastaid seda pidada. Olen igal aastal sealt ka ise läbi astunud ja end nende poolt tehtud üli maitsvate kookidega premeerinud. Tervitan siikohal kõiki, kes on õuekohvikuid korraldanud ja ka neid, kes mõtlevad seda tulevikus teha!”

Liane: “Eks ikka enda kohvik (täpsemalt õuekino), mida esimesel aastal, kui Katre ja Maris õuekohvikute traditsioonile alguse panid, perega pidasime. Aastate lõikes on mulle kõige enam meeldinud need aastad, kus kõik söögikorrad on olnud õuekohvikutega kaetud – pannkoogid ja hommikukohv ühes, kerge vahepala teises-kolmandas, toekam lõuna neljandas, kerge amps viiendas-kuuendas kohvikus ning päeva lõpetuseks õhtusöök koos meelelahutusega järgmistes kohvikutes.”

 

Mis on need kolm asja, mis iseloomustavad Uuesalu teie meelest kõige paremini?  

Liane: “Uuesalu slogan “Omad on üle õue” ja Uuesalu Kodu slogan “Maaelu idüll kesklinna lähedal” iseloomustavad Uuesalu väga täpselt.

Triin:Puud. Meil on puud külas ja piisavalt rohelust, et naaber ei oleks naabris kinni. Kui me kodu otsisime siis oli minu kaasa Matsi suur soov pühapäeva hommikul kohvitassiga terrassile astuda ja männikohinat kuulda. Tema soov sai täidetud. Meil on hoovis kolm noort mändi.

Sõbrad. Meie küla on küll suureks kasvanud, aga mul on siiralt nii hea meel, et me oleme endale siit parimad sõbrad leinud. Omad on üle õue ei ole niisama ütlus. Uuesalus peab see päriselt ka paika. Meenutan eelmise aasta Covidi aega. Viisime naabri perele ja mu ema perele pea iga päev midagi süüa terrassile ja suhtlesime läbi terrassiklaasi. See kõik oli omamoodi armas ja see ühtehoidmise tunne on kasvanud aina suuremaks. Naaber hoiab naabrit. Meie tänavatel ei tunneta ma mõtteviisi “Naabrist parem”. Kindlasti mitte. Me hoiame üksteist. 

Lastele parim koht, kus kasvada. Uuesalu on Rae valla küladest esimesel kohal laste sündide poolest. See on päris uhke tiitel, kas pole. Olen siiakolimisest saadik arvanud, et Uuesalu ongi lastele parim koht kasvamiseks. Mänguväljakud, kergliiklusteed, valgustus tänavatel, rohealad jne. Sõbrad üle õue. Laste kilkeid ja mängulusti on kõikjal kuulda ja näha. Elagu lapsepõlv!
Siinkohal tahaksin muidugi koputada ka kõikide külaelanike südametunnistusele, kes meie küla vahel gaasipedaali armastavad vajutada. Lubatud kiirus meie küla tänavatel on siiski 30km/h. Mitte 50 või 70km/h. Mõelge lastele, kes liiklust veel ei tunne ja siis mõelge uuesti, kas on okei gaasi vajutada, et viis minutit kiiremini Raudalu Konsumisse piima järele jõuda.”

Fotod ja video: Marko Koks
Tekst: Katre Kärner


Auhinnatud Uuesalu

26. novembril anti üle Harjumaa Aasta Tegija 2021 tiitlid. MTÜ Uuesalu Külaselts sai Harjumaa parimaks Siseturvalisusesse panustavaks organisatsiooniks 2021. aastal. Meid esitas nominendiks Rae vald ning olime ainus Rae valla esindaja, kes Harjumaalt auhinna koju tõi. See on ülisuur tunnustus ning väga võimas saavutus olla terve Harjumaa aasta parim!

27. novembril tähistas Rae vald oma 155. sünnipäeva. Pidustustest saime kõik osa sügisel, kui tegime Uuesalus ühes Rae valla aastapäeva tähistamisega Külavanemate pingi avamise. Külaelanikud said nautida Mick Pedaja poolt pakutud mõnusat muusikalist vahepala ning pista hamba alla väikese magusa kringlitüki. Pidulikku sündmust said kohapeal nautida vähesed, kuid kõikidel Rae valla elanikel oli võimalus üritusest osa saada veebiülekande teel.

Aga Uuesalul on Rae valla 155. sünnipäeva puhul kohe eriti põhjust uhkust tunda. Meie külas on väga vinged inimesed, kes on hoole ja armastusega pühendanud end oma kodukoha jaoks. Nii tuli meie külla lausa 4(!) Rae valla Kauni Kodu konkursi auhinda: perekond Bianco ja perekond Hampartsoumian said mõlemad eriauhinna omanäolise dekoratiivelemendi loomise eest, perekond Sepa sai individuaalelamute I koha ning Uuesalu Külaselts parima puhkeala loomise eest. Lisaks tänati valla poolt Veronika Isbergi senise panuse eest valla turvalisuse arendamise osas.

Uuesalu lastelaat

28.augustil toimus Uuesalu küla traditsiooniline lastelaat. Sel aastal toimus üritus tavapärasest suuremalt. Teemaks oli teadus ning kohale oli kutsutud ka teadusteater Kvark.

Küla lapsed olid ette valmistanud teadusalased laadaletid ning noori kaasati ka teadusetendusel. Ka küla maskott Vimpka tuli kohale teadust uurima.

Projekti sai võimalikuks tänu Rae valla eelarve mittetulundustegevuse toetusega.

(foto: Uuesalu Külaseltsi Facebook’i leht)

Uuesalu sai varjualuse

Projekti on rahastatud kohaliku omaalgatuse programmist. Küla korrastamise talgutel sai varjualune kena värvkatte ning juba on seal toimunud ka esimesed UKS koosolekud.

(foto: Uuesalu Külaseltsi Facebook’i leht)

Uuesalu Lastelaat 2020

Video – Marko Koks

https://www.youtube.com/watch?v=aMQDXVf8Snc

 


Elu valvekaamerate silme all

(Veronika Isberg 11.08.2020)

11. augustil toimub MTÜ Uuesalu külaseltsi eestvedamisel Uuesalu külas ümarlaud, kus arutletakse, kuidas avalike valvekaamerate ja isikliku vara kaitseks paigaldatud valvekaamerate kasutamine on seadusjärgselt korrektne ning mida igaüks saab teha, et oma õigusi tagada. Peamine küsimus on, kas elu valvekaamerate all on võimalik? Valvekaamerate kasutamise nõudeid avalikes kohtades ja koduhoovides selgitavad Põhja prefektuuri ja Andmekaitse Inspektsiooni esindajad.

Harjumaal Rae vallas Uuesalu külas (Põdra tee 17) 11. augustil algusega kell 18.00 algaval ümarlaual esinevad ja vastavad küsimustele Põhja prefektuuri Ida-Harju politseijaoskonna juht Roger Kumm, piirkonnapolitseinik Rainer Väli ja Andmekaitse Inspektsiooni vaneminspektor Liisa Ojangu. Ümarlauda juhivad MTÜ Eesti Naabrivalve tegevjuht Marek Väljari ja Uuesalu naabrivalve sektori vanem Veronika Isberg.

Valvekaamerate paigaldamise vajalikkuse teema kerkis esile mõnda aega tagasi, kui muidu turvalises elukeskkonnas ja Rae valla ühes kiiremini arenevas külas Uuesalus leidis aset vargus. Selliseid juhtumeid on olnud ka ümberkaudsetes külades aeg-ajalt ning tagamaks elanike suuremat turvatunnet, tekkis soov paigaldada külla avalikud valvekaamerad. Lihtne teema osutus oluliselt keerulisemaks, kui esmapilgul tundus. Lisaks kaamerate soetamis- ja ülalpidamiskulude vahendite leidmiseks tõusetus küsimus ka avalikku ruumi valvavate kaamerate videopildi jälgimise õiguspärasuse kohta. “Otsustasime pöörduda nõu saamiseks politsei ja Andmekaitse Inspektsiooni poole, et mõista, kas ja kuidas võime üldse kaameraid avaliku ruumi jälgimiseks paigaldada ning väga rõõmustav oli tõdeda, kui koostööaldis on Andmekaitse Inspektsioon teadmisi jagama ning politseiga oleme saanud kokkuleppele kaamerapildi edastamise osas, mis aitab oluliselt kaasa kogukonna turvatunde tõstmisele,” rõõmustab Uuesalu naabrivalve sektori vanem Veronika Isberg. Ja lisab: „Ümarlaud ise on aga kui murdepunkt. Saame osalejatelt teada kogukonna meelsuse, kas jätame nüüd kõik valvekaamerate hoolde ja millised on hirmud või tahame jätkuvalt ise ka turvalisuse hoidmiseks midagi ära teha.”

Uuesalu küla külavanem Palmi Lindjärv täiendab: “Mõned aastad tagasi oli esimene suurem intsident meie külas, kui pahalased omistasid neile mittekuuluva vara. Sellest sai alguse mõte katta küla peamised sissepääsuteed kaameravalvega. Mul on hea meel, et nüüdsest saame pakkuda suurenenud turvatunnet Uuesalu valvekaamerate abil nii oma küla kui ka naaberkülade elanikele, sest küla kogukond pole üksnes kinnine ala, vaid ühiselt toimetades saame tõsta nii ka teiste Rae valla piirkondade turvalisust. Ümarlaual saame avalike ja isiklike valvekaamerate osas asjatundlikku nõu ja juhiseid. Ümarlaua vastu on huvi tundnud ka valla teiste kogukondade eestvedajad. Meie küla moto on „Omad on üle õue” ja usume, et meie küla avaliku ruumi kaamerad aitavad oluliselt kaasa ka naaberasumite turvalisusele, nii et omad on ka üle õue teispool meie küla piire.”

Ümarlaud toimub projekti “Uuesalu turvakaamerate paigaldus” raames. Osa võtma on oodatud Uuesalu küla elanikud ja teised huvilised eelregistreerimisega uuesalu@naabrivalve.ee. Ümarlaua sündmus Uuesalu naabrivalve Facebook lehel . Projekti elluviija on MTÜ Uuesalu Külaselts, koostööpartnerid on MTÜ Eesti Naabrivalve, IBE Estonia OÜ, Põhja prefektuur, Rae Vallavalitsus. Projekti rahastatakse kogukondliku turvalisuse maakondlikust toetusvoorust. MTÜ Uuesalu Külaselts tegutseb aastast 2010. aastast. Samal aastal liitus külaselts ka naabrivalve liikumisega. Uuesalu naabrivalve sektor on liikmete arvult üks Eesti suurimaid ja tegutseb Uuesalu küla piirides.

 


Uuesalu Teataja nr 3/2020

(Berit Cavegn 17.06.2020)

Uuesalu Külaseltsil (UKS) on esimene ümmargune juubel. Selle tähistamiseks ning asjade ülevaatamiseks tuli ka Vimpka tänavatele jalutama.

Loomisest saati on UKS seisnud hea selle eest, et külaelanikes oleks Uuesalus hea ja turvaline elada. Ühtne kogukond on koos nautinud juba mitmeid traditsioonideks saanud üritusi. Näiteks korraldatakse igal aastal lastele nõidade õhtu, lastelaat ja jõulupidu. Külaelanikud saavad omaenda turvalisuse küsimustes kaasa rääkida. Nii on elanike algatusel pandud Uuesalu järve ja tiigi juurde päästerõngad ning juba on üleval ka esimesed kaamerad Põdra teel.

Uuesalu kasvab jõudsalt, esimestele paaris- ja ridaelamutele on lisandunud hulgaliselt kaasaegseid eramuid. Elanikkond on suurenenud jõudsalt, kuid endiselt on säilinud kogukonnatunne. Uued elanikud haaratakse külaellu ning tänaval kuuleb endiselt teretamist ning häid soove.

Kas Teie teate, kes on Vimpka, kuidas ta Uuesallu elama sattus ja kuidas ta meie külas korda hoiab? Seda kõike ja palju muud saab teada meie värskest ajalehest Uuesalu Teataja nr 3/2020.

 


Uuesalu Teataja nr 2/2010

(Berit Cavegn 15.06.2020)

Täpselt 10 aastat tagasi, 17.06.2010 toimus MTÜ Uuesalu Külaselts (UKS) asutamiskoosolek. Ka siis kütsid kirgi arengukava kinnitamine, spordi- ja lastega seotud teemad ning turvalisus. Lähemalt loe Uuesalu Teatajast nr 2/2010.

 


Uuesalu Teataja nr 1/2009

(Berit Cavegn 15.06.2020)

Uuesalu küla esimene ajaleht Uuesalu Teataja nr 1/2009, millest leiab nupukesi ka praegusel ajahetkel aktuaalsete teemade kohta. Aastal 2009 oli sarnaselt tänasele puudus lasteaiakohtadest. Ja Toomas niidab ikka sama hoolsasti muru, et meil kõigil oleks ilus Uuesalus elada.


„Minust saab päästja!”

Veronika Isberg, 28.06.2019
 
27. juuni õhtul seisis Uuesalu külarahvas veekogu ääres, keegi seekord ei ujunud. Veeohutusest oli meile rääkima tulnud MTÜ Selts „Eesti Vetelpääste” juhatuse liige ja
instruktor, Lilleküla päästekomando rühmapealik Gert Teder. Kui sissejuhatus oli kõigile, siis mõne aja pärast kogunesid lapsed järjekorda päästerõngast viskama ja tõsisemad jutud jätkusid lastevanematega.
Lapsed olid päästerõnga viskamisest vaimustuses. Siin ei olnud tähtis viskekaugus, vaid päästerõnga hoidmise ja viskamise tunnetus ning ahhaa-elamus, et nii see käibki. Umbes 10-aastane poiss oli täiesti veendunud, et temast saab päästja ja kinnitas seda kuuldavalt mitmel korral.
Gert Tederile küsimusi jagus, ka ujumisoskuse mõiste ise sai nii mõnegi jaoks uue tähenduse. Just veekogu ääres elav naaber tõstatas aga olulise teema, mida kõigil lastevanematel tasuks kodus lastele edasi rääkida. Nimelt vees mängides tuleb vältida põhjuseta appi hüüdmist. Me ju kõik teame seda lugu, kus lõpuks keegi enam ei usu, et
kui hunt ka tegelikult tuleb …
Kui üks naine veel eraldi tänas kasuliku info eest, et enamus asju ei ole ta kuulnudki, siis Gert Teder andis talle kindlust sõnadega, et see teadmine on teil enda sees olemas, aga unustatud. Päästerõnga kasutamise julguse said kõik, kes olid seekord veekogu äärde tulnud.
 
Aitäh sulle, Gert, küla sai turvalisemaks!
 
 

 

Hoiame Uuesalu külas turvalisust värske energiaga

Veronika Isberg, 30.05.2019
 
 
 
Külakoosolekul valitud Uuesalu tänavate vanemad ja Kitse-Kopra naabrivalve sektori vanem arutasid 28. mail erinevaid naabrivalve teemasid. Külas on juba üle saja pere liitunud naabrivalve sektoriga ning majad kerkivad, elanikke kolib juurde. Meie soov on tegutseda kui üks kogukond, kus üksteist tuntakse ja kus on jätkuvalt turvaline elada. Kas selleks tuleks koputada ukselt uksele ja piisab vahetatud kontaktidest või pigem kohtuda ühistes tegevustes, mis meid seob ja mis annaks uusi oskusi või tuletaks meelde õpitut? Naabrivalvega liitumine peaks olema sisemine vajadus, mis võiks tekkida enne, kui midagi juhtub. Teadmist ja oskust ennetavalt märgata pakub näiteks MTÜ Eesti Naabrivalve koolituskava. Kirja said mitmed head mõtted, mille teostamiseks asutakse maad kuulama, koolitusi küsima.
 
 
Fotol Kitse-Kopra naabrivalve sektori eestvedajad, vasakult paremale esireas sektori vanem Veronika Isberg, Kadi Villers, Karin Lassmann, Toomas Metsaots, tagareas Ott Talvik, Aivo Vikat, Aare Volt. Foto Koit Isberg.